Bir Türk Lokantası nasıl olur?

Böyle bir sistem yok. Her milletin lokanta tarzı belirlenmiştir. Ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bir lokanta tarzı yok. Bunu sadece Sofra Restoran yaptı. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ ne örnek olmalı, dünyaya bu şekilde duyurulmalıdır. İlk defa okulda okutulması gereken bir sistem ortaya çıktı, daha önce böyle bir sistem yoktu. On iki yıl önce Hürriyet Gazetesi’nden Serdar Turgut’ ta bu şekilde yazmıştı.

Mr.Gurme
04.02.2001

Sofra

‘Sofra London Restaurant/Bar’ın hikayesini artık duymayan pek az insan kalmıştır tahmin ediyorum. Adından da anlaşılabileceği üzere Sofra, Londra’da çok popüler olan bir Türk lokantası. Sonunda o başarılarını Türkiye’ye taşımaları da hem bizim hem de onlar için iyi oldu. Tarlabaşı’ na inerken sağda Cartoon Otel var, onun yanında Sofra. Kış aylarında mekanı burasıymış. Ben yazın gidemedim ama sıcaklar başlayınca bar ve restoranı terasa taşıyorlarmış. Terasta yemenin keyfi çok daha fazla olacaktır eminim. İnşallah havalar müsait olduğunda tekrar ziyaret edeceğim bu mekanı. Güzel düzenlenmiş bir mekan. Rahat yiyor, sohbet ediyorsunuz. İlk giden bir müşteriyseniz Sofra’ ya size tavsiyem garsonların önerisini dinleyin. Büyük bir tadım mönüsü var. Mezelerden küçük tabaklarla bir çok örnek getiriyorlar ve sıcak ana yemeklerden de bir örnek tabağıyla bitiriyorlar işi. Bunları yedikten sonra tatlı yemeye haliniz kalacağını hiç zannetmiyorum. Su muhallebisinde çok aklım kaldı artık yazın terasta yerim onu da. Çok ilginç lezzet denemeleri yapmışlar. Bizim bildiğimiz geleneksel mezelerin bazılarının tadıyla güzel bir şekilde oynamışlar. Deyim yerindeyse İngiliz ağız tadına uydurmuşlar hafiften lezzetleri. Bence çok lezzetliydi her şey. Masada dört kişiydik o akşam ve herkes de aynı fikirdeydi. Bu mezeler bizim geleneksel olarak alıştığımız ağırlıkta hazırlansaydı hepsini tadamazdık katiyen, tatsaydık da büyük ihtimalle rahatsız olurduk. Ama tabii bu şekilde lezzetlerle oynamanın teorik bir tartışması da bence açılmalı. Örneğin masaya gelen kısırı ben onun kısır olduğunu söylemeselerdi belki tanıyamayacaktım. Çok da lezzetliydi ama farklı bir kısırdı işte .Bu nüansta meseleyi tartışacak bilgiye sahip değilim. Ama Türk mutfağının batıda büyük atılımlara hazırlandığı bu dönemde şeflerin, restoran sahiplerinin bir gün Sofra’ da buluşup konuları tartışmaları ve hatta bunu bir seminer haline getirmeleri bile düşünülebilir. Sofra son derece bütçelere uygun bir lokanta. O kadar yemek ve Tekirdağ rakısına rağmen dört kişi toplam 52 milyon lira hesap verdik ki bu İstanbul koşullarında artık ‘bedava’ bile sayılacak bir fiyat. Umarım bu fiyat politikalarını değiştirmezler. İşini iyi bilen restorancılar, astronomik fiyatlara gitmeden hem insanları mutlu eden hem de para kazanmasını bilen insanlardır. Ve Sofra bu konuda belki İstanbul’a örnek olursa çok ama çok önemli bir işi başarmış olur.
Bir değil sık sık gidilecek bir mekan burası.

[http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=-223154]

Serdar Turgut’ un dediği gibi seminer gerekli. Hem Türkiye de hem de yurtdışında Türk mutfağı gelişir. Böylelikle hem Fransa’ dan hem de İtalya’ dan daha öne çıkar bizim mutfağımız. Orada ki otellerde restoran açtığımız zaman otelin kendisinden daha fazla kar etmiştik. Swiss Otel’ de öbür lokantalar zarar ederken biz kar ediyorduk. Swiss Otelle anlaşamayınca Cartoon Otel e taşındık onunla da olmayınca ismimizi alıp çıktık. Tatlılara gelince; bizim tatlılarımız çok lezzetli. Türk damak tadına uygun . Mr. Gurme tatlıda yeseydi çok isabetli olurdu. Su muhallebimiz çok hafif ve çok lezzetlidir. Tatlıları ben İngilizlerin damak tadına göre değil Türk damak tadına göre yapıyorum. Öbür Türkler den otuz sekiz kez daha fazla Türküm ben. Modern Türk daha bilgili ve daha beceriklidir, sağlığına daha düşkündür. Arabanın içinde bilgisayar başında geçiriyorlar zamanlarını. Türkler gelişti yemeklerini de biz geliştiriyoruz. Bizim yemeklerimiz Türk yemeklerinin hasırdır. Türkiye’den özel uçağına binip geliyorlar bizde Türk yemeği yemek için. İnşallah ben bunları diğer insanlara öğretip öyle ölürüm.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s