Binfikir – Gelin,Türk Mutfağını ‘Kebab’ imajından kurtaralım.

14.02.2012

Saygıdeğer okuyucularım,

Yardımlarınızı bekliyorum, bu yalnız başına yapılacak iş değil, hep beraber yapmamız gereken şeyler var. Türk yemeği imajını, döner ve kebap imajını hep beraber düzeltmemiz gerekiyor. İngiltere’de de yeniliyor döner çok şüphesiz. İnsanlar bize de teşekkür ediyorlar. Sağ olsun kibar İngilizler bizi seviyorlar, bizi kırmıyorlar.

Geçenlerde bir kitap okuyordum. Döner kütük gibi sarhoş olunca yenir saat dörtte. Yere dökülenler toplanıp yenmez diye yazıyordu ve eğer birisiyle buluşacaksan dişlerini çok iyi fırçalaman lâzım diyordu. Düğünlerde de sağdıçlar damatlarla dalga geçerken dün kebap yerken yakaladık diyorlar. İngilizler kebap yiyorlar şüphesiz ama gece yiyorlar, bunu değiştirmemiz lazım. Middlesex Üniversitesi ile beraber yürüttüğümüz hem yüksek lisans hem de sertifika programına (MA Business Enterprise and Entrepreneurship) çok şükür İngiliz talebelerimiz de geliyor. İnşallah onlar da bize yardım edecekler, bunun değişimi için.

Türk restorancılığını öğrenecekler. İnşallah böylece çoğalırız ama kebap yapan kardeşlerimizin de bizim gibi yemek yapmasını diliyorum. Kebapçılar Derneği Başkanı ve Turizm Bakanı ile bunları altı yıl önce konuşmuştuk. Bizim eskiden kafeteryalarımız vardı. Kapısında kuyruk olurdu. Hepsi sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerdi, kebabın dışında. Bu tür şeyleri bizim insanımızın açmasını istiyorum. Ben öğretmeyi üstleniyorum eğer meraklısı var ise. Bir talebemin babasının burada kahvesi var, mesleği öğrenmek için bizim derslerimize katılıyor.

İnşallah bizden öğrendiklerini babasının kahvesinde uygular. Yüksek lisans programımız Şubat 2012’de başlıyor. Aynı zamanda üç aylık kurslar var. Bu eğitimlerle bu döner imajını değiştirebiliriz. Ben kendimi bu işe adadım. Beni yalnız bırakmayacağınıza eminim. Gece kebap satılacağına bizim gibi kafeterya açılabilir, bunu izah etmiştim altı yıl önceki toplantımızda. Sarhoş yemeği olmaktan kurtuluruz.

İlk seneler, bizim kafeteryalar Pret A Manger’ın tarzı ile aynıydı ve hatta onların elemanları bizden yiyiyorlardı. Yerler birbirine yakındı, onların elemanları bizim ürünlerin daha lezzetli olduğunu söylüyorlardı. İnşallah ben değil ama bizim vatandaşlarımız yapar bunu.

Ben de öğretme şerefine nail olurum. İnşallah birileri de bu yazıları toplar, bir araya getirir de herkes de faydalanır.

14/02/2012, Hüseyin Özer, Binfikir Gazetesi Kasım 2011 sayısı köşe yazısı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s