Binfikir – Londra’da Türk mutfağını tanıtıyoruz.

Londra’da Türk mutfağını tanıtıyoruz

18.05.2015

Hüseyin Özer

Herkes para peşinde koşar biz de güzellikler peşinde koşuyoruz..Talebelerime lokantacılığın ne kadar yüce bir meslek olduğunu öğretiyorum. Bizi Middlesex Üniversitesi, Üniversite yaptı. Bizim için oluşturulan programla, İngiltere’de ilk defa bir Türk müessesi deneyimini ve başarısını akademik seviyeye taşıdı. İnsanlara öğretiyoruz. Öğrettiklerimiz çok başarılı oluyorlar. Onlarla gurur duyuyoruz. Ölmeden yenilerini yetiştirmek istiyorum; Türkiyeyi, vatanını , milletini seven ve Türk kültürünü, yemeğini güzel bir şekilde tanıtan. Küçük bir kafe açarsın, daha sonra küçük bir lokanta açarsın. Dostların olur. Fabrikada çalışsan akşama kadar toz yutup, akşam olsa da bir lokantaya gitsem diye saatine bakarsın.

Lokantan olursa herkes arkadaşın olur, barlara giden insan olmazsın. Herkes sana gelir. Tek isteğim benim usulümde lokantalar açsınlar, ben de yardım edeyim. Gece sarhoşlara kebap yapmasınlar; evlerine gitsinler, aileleriyle vakit geçirsinler. Benim usulümde yaptıklarında akşam eve gitme şansları oluyor… Yemek lezzetli olmalıdır. Türk damak tadı, zevki olmak zorundadır. Türkiyede ki aşçılık okullarında Fransızca’dan çevrilmiş kitaplar okutuluyor, çok acı verici ve de Türk kültürüne uymuyor. Koskoca Türk İmparatorluğu, Fransızların peşinden gidiyoruz. İmparatorluk Fransız krallığına nasıl yardım etti diye övünüp, kendi kültürümüzü yaşatacağımıza onların peşinden gidiyoruz. Silkelenip kendimize gelmemi lazım. Türk kültürünü Londrada biz yaşatıyoruz.

Menümüzde sadece Japon balığı vardır, onun da Japon balığı olduğu belirtilir. Fransızların peşinden gittiğimiz için kendi kültürümüz, değerimiz aşağlanıyor, mahvoluyor. Bizde insanlık, ayıp, haram vardır. Yemeği de, servisi de insani yapıyoruz. Biz candan servis yaparız, onlar yandan servis yapar. Eğer onlara özenirsek durumumuz çok kötü. Şimdi bir de İtalyan özentileri çıktı. Teyzemin yaptığı makarnayı, İtalyan makarnası diye; peynirli pidemizi de pizza diye sunuyorlar. Kendi özümüze, kültürümüze sahip çıkmalıyız. Türk kültürünü yurtdışında insanlara tanıtmak başka şekilde mümkün değildir. Televizyon, araba üretirsin hiçbirinde Türk kültürü yoktur. Türkiye’nin güzelliklerini devlettin anlatmasını beklememek doğru değil. Yurt dışında yaşayan Türkler devletten bir şey beklememeli, kendileri yapmalı her şeyi. Türk’ünde centilmeni vardır. Türk’ün centilmeni buraya gelip devleti dolandırmaz. Yurt dışındayken Türkiye’yi yüceltmek şarttır. Türkiye yücelince seni de yukarı çeker o. Türkiye’nin itibarı olursa senin de itibarın olur. Türkiye’nin itibarı olmazsa burdaki vatandaşında itibarı olmaz. Sadece askerlik yapmak ile vatana olan hizmet bitmez. Yurt dışındaysan her gün askersin. Yurt dışında olduğun zaman yurdu çok fazla sevmek gerek. Bir ucundan bir ucuna ayrım yapmadan sevmek gerekiyor. Din, dil, ırk, mezhep ne olursa olsun hepsi Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bende burada Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını arttırmak için çaba gösteriyorum. Tüm gençler dünyaya açılmalı, onlara öğretmekte benim görevimdir….

 

18/05/2015, Hüseyin Özer, Binfikir Gazatesi Ekim 2014 sayısı köşe yazısı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s