Binfikir – Tek başıma başarılı olmaktan mutlu değilim!

18.05.2015

Hüseyin Özer

Buradaki Türk lokantalarında yemek yiyenler bizim restoranlarımıza girmiyor. Türkiye’nin namı şanı çok kötü burada. Onun ızdırabını yaşıyorum. Yalnız başıma başarılıyım diye çok üzülüyorum. Kocaman ormanda tek başına ağaç olmakta mutluluk yoktur. İzah etmekte güçlük çekiyorum. Buradaki Türk lokantaları gece açık olan kebapçılardır. Biz bu kötü namımıza rağmen Londra merkezde birinci sıradayız. Kenar mahallelerde bu kebapçılar var. İngilizler sarhoş mekanları diyor. Vergi vermeden, illegal olarak işlerini devam ettiriyorlar. Dürüst iş yerleri değildir onlar. Gelişmeleri mümkün değildir. Türkün markası Londra’da biz varız. Türk kültürünü yaşatmak beyaz eşya ile olmaz, lokantacılıkla olur. Çok şükür Londra’nın merkezinde hem Türklere hem de yabancılara Türk kültürünü yaşatıyoruz.

Halen üstünlüğümüzü koruyoruz. Bizde kaliteli ürün, anlayış ve servis var. Hergün yeniliyoruz ama Türklüğümüzden vazgeçmiyoruz, Türklüğümüze devam ediyoruz. Menümüzde Türk yemeği olmayan tek yemek var, o da Japon balığı. Onu da menüye kendim çok sevdiğim için koydum ve japon balığı olduğunu da belirtiyoruz. Biz burada koşturan milli takımız…

Doğru yapan, dürüst olan herkese iş var Londra’da ama Türklere öyle bir şans yok malesef. Herkesin olduğu yerde başarılı olamazlar. Biz 40 senedir Londra’nın merkezindeyiz. Çok paralı insanlar buralara geldiler, açıp, kapattılar restoranlarını. Doğru yaparsan kesinlikle iş yapılır burada. Uyanıklık burada geçerli değildir, Türkiye’deki gibi. Uyanıklar iş yapamıyor. Çobanlar, dürüstler iş yapabiliyor. Ben müşterilere bizim köydeki kuzulara baktığım gibi baktım. O zaman restoranımın kapısında kuyruk oldu. Rekabet çok fazla olmasına rağmen son 35 senedir de kuyruk devam ediyor!

Yurtdışında Türkün markası biz varız, ve çok iddialiyiz. Halen kimse yok. Biz dünyaya açılıyoruz. Buradakiler rakibin olmadığı yerde yapıyorlar. Türk lokantası açamayınca hemen başka kültürlerin yemeğini yapıyorlar. Niyetleri para kazanmak bizimkisi Türk kültürüne sahip çıkmak. Bu hiçbir parayla satın alınamaz.

Şimdi de İstanbul’da iki tane lokanta açıyoruz, Karaköy ve Boğaz’da. İstanbul’da açacağımız lokantalar okul olacak. Benim yanımda öğrenecekler. Bizden mezun olanlar tüm dünyada  elçi ve konsoloslukların olduğu yerde Türk lokantaları açsınlar istiyorum. Tüm dünyaya insan yetiştirip göndermek istiyorum. Herkesi milyoner yapabiliriz. Dünyada ilk defa Middlesex Üniversitesi bir kurumu üniversite yaptı, o da Sofra dır. Bizim lokantalarımıza gelenler kazık yedim demeyecekler. Sofraya gittim çok sağlıklı, lezzetli ve de hesaplı yemek yedim diyecek. Bizim yemeklerimiz hem lezzetli hem de diyete uygun. Dünyada Michelin Guide’in beğendiği tek Türk lokantası biziz. O yüzden Türkiye’de bizim gibi bir lokantaya çok ihtiyaç var. Oradaki lokantalar ya kebapçı, ya balıkçı, ya çorbacı, ya börekçi ya da tatlıcı. Böyle olmamalı. Bir lokantada her şeyi bulursun, hepsinden yersin azar azar. Eğer tek birşey olursa ertesi gün de aynı lokantaya gidemezsin. Bu sistem kesinlikle yanlıştır. Sofra sistemi doğrudur. Biz de hem meze, balık, et, zeytinyağlı ve de tatlı var. Hepsi de sağlıklı ve diyete uygun.  Medeni lokanta böyle olur. Ben diyetisyenim. Benim menüm balanslı. Diyet yapan, sporcu, akıllı insanlar biz de yemeğini yerler. Türkiye de böyle bir ihtiyaç olduğu için Türkiye de iş yapacağım. Kendi hayat satandardımı kendi lokantamda yerleştirip, herkese de bu standartları öğreteceğim. Para kazanmak için değil ama talebelerimle birlikte tüm dünyaya açılacağım. Onlar para kazansın, ben sadece vakıf için kazanayım; çocuk okutmak için. Türk kültürü ancak Türk lokantacılığı ile dünyaya bu şekilde tanıtılabilir.

18/05/2015, Hüseyin Özer, Binfikir Gazatesi Aralık 2014 sayısı köşe yazısı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s