Binfikir – Yemeklerin de modası vardır.

Yemeklerin de modası vardır.

18.05.2015

Hüseyin Özer

Yurt dışında Türk kültürü ancak lokantacılıkla temsil edilir.  Biz yurt dışında Türk yemeğini geliştirdik. Bizim lokantalarımız yüzde yüz Türk lokantasıdır. Türkiye’dekiler bizim gerimizde kaldılar. Dünyada Michelin Guide bizi tavsiye ediyor ve kendileri de bizim lokantalarımızda yemek yemeği seçiyor. Londra’nın göbeğinde, en iyi lokantaların olduğu yerlerdeyiz. Menümüzde sadece japon balığı var, onu da kendim çok sevdiğim için ve misafirlerime ikram etmek için menüye koydum. Menüde Japon usulü yapılıyor diye belirtilmiştir.

Türk öğrenciler Oxford’a gider okumaya. Bizim Türk lokantamız da Oxford mezunu oldu. Türkiye’yi tüm dünyada çok iyi temsil edecek durumda. Biz medeni Türk lokantasıyız, en son moda! Harika mezelerimiz, balıklarımız, biftek ve piliç eti yemeklerimizi ve de tatlılarımızı Türk usulü yapıyoruz. Yemeklerimizde asla Fransız usulü soslar kullanmıyoruz. Yemeklerimizin hepsi lezzetli ve kaliteli hem de diyete uygundur. Biz bu işi ‘doktor’ gibi yapıyoruz, sizleri iyileştirmek için. Sizlere doğru ilaç vermek için uğraşıyoruz.

Medeni lokantacılık böyle olur. Yemeklerin de modası vardır. Biz hem geliştirdik hem de değiştirdik ama hiçbir zaman Türk kültüründen çıkmadık. Bizim koyun keşkeği ile balığı bile birleştirdim. Ne mutlu Türkiye’ye böyle bir lokantası var yurt dışında. İşte Türk markası diye ben buna derim. Bizim müşterilerimiz Türkiye’ye gidiyor, hayal kırıklığına uğrayıp dönüyorlar. İngiliz Restoran Cemiyeti Başkanı Türkiye’ye gitti, balık dışında yemek bulamadım dedi.

Türk kültürünü yaşatmak için lokantalarımızda Türk yemeklerinin yanı sıra, Türk dizaynı ve dekorunu da sergilemeliyiz. Böylece gelen misafirlerimiz gerçek bir Türk markası görürler. Malesef Avrupa’da çok sıkıntılı durumdayız. Türk lokantalarımız gece 12’den sonra açılıyor. Yabancılar sarhoş yemeği diye dalga geçiyor. Türkiye kültürü burada ayaklar altında. Bu durumdan Türkiye’dekilerin haberi yok. Bu lokantalarla namımız, şanımız da kayboldu.

Türk kültürünü yurt dışında iyi temsil etmemiz için yemek ne kadar önemliyse serviste o kadar önemlidir. Kültürümüzde misafirperverlik çok önemlidir. Müşterisine en iyi şekilde bakan insan, en şerefli adamdır. Müşterisini evindeki misafiri gibi ağırlamalıdır. Misafirperverliğin olduğu lokanta güzel lokantadır. Sıcak servis ve misafirperverlik çok değerlidir, parayla satın alınamaz. O da biz de vardır.

Herkes para için her şeyini verir, ben de vatanım için her şeyimi veririm. Türkiye benim annem, babamdır. Benim yaptığım iş tüm Türkiye’yi temsil eder. Lokantacılık tam olarak Türk kültürünü sergilemek için örnektir; insanıyla, servisiyle, anlayışıyla, dekoru, dizaynı, müziği ile komple bir kültür vardır burada. Restoranın olsa canın sıkılmaz, herkes seni görmeye geliyor. Zengin olursan boş boş dolaşır, durursun. Zenginlik yalnızlıktır, başa beladır! Ben Türk kültürünü tüm dünyaya tanıtan insan olmak istiyorum. Ne politikacı, ne fabrikatör olmak istiyorum. Londra’da Turizm bürosu gibi çalışıyoruz. Türklükle, kültürümüzle ilgili ne varsa lokantalarımızda mevcuttur. Aklınıza gelecek her şey…Memleketimizin kültürünü yemeğimizle ve servisimizle burada yaşatıyoruz. Biz burada restoranlarımızı şerefli bir aile yuvası gibi işletiyoruz. Tüm evlatlarımızla Türk kültürünü; yemeğini ve servisini bu şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Şerefli adam yemeğini güzel yapar, servisini de candan, yürekten yapar! Allah bana Türk kültürünü temsil etmek görevini vermiş. Ben de bu görevi ölünceye kadar omuzlarımda taşıyacağım.

Tüm gençlere tavsiyem, doğru, dürüst adam olsunlar. Türk yemeğini, kültürünü öğrensinler ve yapsınlar. Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıksınlar! Bir ülkenin yemeği ucuz olunca, kültürü de ucuzluyor. Çok acı bir durum.

Yürekten sevgi ve saygılarımla,

18/05/2015, Hüseyin Özer, Binfikir Gazatesi Kasım 2014 sayısı köşe yazısı

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s