Binfikir – Aşkını paylaşacağın yerdir restoran.

24.11.2010

Kutsal bir mesleğimiz var, bir de değerini anlayabilsek. İnsanlar ne kadar muhtaç bize. Nasıl hasta olunca doktoruna muhtaçsındır, dişin ağrıyınca dişçiye gidersin, dişçiye muhtaçsındır. Sevgili bulduğun zaman da bizim yanımıza gelirsin, muhtaçsındır.

Aşkını paylaşacağın yerdir restoran. Sadece yemek parası verirsin ama orada güzel şeyler konuşulur. ıltifatlar edilir, evlilikler konuşulur, aşk ilan edilir. Öyle kutsal bir meslektir. Biz olmazsak aşk da konuşulmayacak. Bir kafe olur, kebabçı köşesi olur. Birbirinden ayrılmaz bu kutsal yerler. Kutsal yerler olarak kiliseler, camiler sayılır. Benim kutsal yerlerim de restoranlardır, kafelerdir. Sevgilinle planlar yaptığın yerdir, yüreğin kıpır kıpır oynuyorken, konuşuyorken yüzün kızarırken, yanakların yanıyorken. Restoranda sevgi, aşk planları yapıyorsun.

Hiçbir zaman sevgilini alıp da hadi bizim eve gidelim demezsin. Sevgilini götürecegin yer restoranlardır, kafelerdir. Bunun kutsallığını özümlememiz lazım. Dişin ağrıyınca dişçiye gittiğin gibi aşık olunca da bize gelirsin. Sadece yediğin yemek, içtiğin şarap parası verirsin ama orada kazandığın kutsal bir şey vardır yemek yerken. O kutsal şey faturada gözükmez. Dişçinin, göz doktorunun degeri faturada vardır ama bizim restorancıların faturası içtiğin şarap, yediğin yemektir. Faturada olmayan birşey vardır o da bizden olsun. Restorancı olduğum için Allah’a şükrediyorum. Cennete gittiğimde de bu mesleği yapmak istiyorum. Bulaşıkcılıktan başlayacağım.Meslektaşlarımdan tek dileğim bu mesleğin kutsallığının farkında olmalarıdır.

Tabağa yemek koyan aşçı, yemeği getiren garson tüccar gözü ile görünen kimseler olmamalı. Değer verilmeli ki değer bulasın. Biz mesleğimize değer vermeliyiz. Müşterilerimiz de bize değer vermeli.

24/11/2010, Hüseyin Özer – Binfikir Gazetesi Ekim 2010 sayısında yayınlanmıştır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s