Binfikir – Krizlerde lokanta nasıl çalıştırılır?

01.03.2011

Hüseyin Özer

Krizlerde yatırımcıların ekonomiyi takip etmesi gerekiyor, her ticaret adamı gibi. İnsanlar ne kadar para harcayacaksa lokanta sahiplerinin de ona göre menü yapmaları gerekiyor. Restoranların krizden önceki döneme göre daha kalabalık olması gerekiyor. Krizden önce ona göre menü yapılmalı ki insanlar nereye gideceklerini bilmeliler.

Ezberledikleri fiyatı, yemeği bilsinler. Bazı şeyleri bilerek satmak gerek. Kriz döneminde yönetimi iyi bilirseniz krizde büyük bir kalabalık yaratırsınız. Krize göre menüyü iyi ayarlarsanız, yeni yerler açma şansınız olur. Çünkü o zaman elinizde paranız da olur. Restoranlar dolu iken kriz menüsünü çıkartmak gerekir. Restoran boşalınca kriz menüsünü çıkartmanın bir faydası olmaz.

Gelen müşterilere misafir gibi bakmanız lazım, evde baktığınız gibi. Evdeki misafirler para verirse hürmeti, saygıyı görmez. Biz yemeği bedava yedirdiğimiz insanlara saygı gösteririz. Para verirse saygı göstermeyiz. Ne acı değil mi?

Uyanık Türk milletinin uyanıklığı gözümden yok oldu. Kişilik sahibi insanlar,

memleketini, kendisini sevip sayan insanlar bunu yapmalı. Para, para, para dememeli. Memleketi de düşünmeli ki sayılsın, sevilsin. Daha önce vergi verin diyordum, simdi de müşterilerinize iyi bakın diyorum.

Biz kendi yemeklerimizi kendimiz seviyoruz; müşteriler sevmeyince de onlar anlamıyor diyoruz. Dekorlarımız da, yemeklerimiz de hitap etmiyor onlara. Bizden hizmet almaları için hemşerimiz, köylümüz olmaları gerekiyor. Öyle olduğu zaman degerli oluyor onlar. Müşterinin hiç değeri olmuyor.

Ne olur yalvarıyorum size, gelen yabancı müşteriye de köylümüze davrandığınız gibi davranın, sevip sayın. Hem kişilik sahibi olacaksınız, hem

krizden etkilenmeyeceksiniz, hem de memleketi sevip sayacaksınız.

Hepinize iyi ev sahipliği diliyorum. Türk devletinin de vatandaşlarımıza bunu öğretmesi gerekir.

 

01/03/2011, Hüseyin Özer – Binfikir Gazetesi Ocak 2011 sayısında yayınlanmıştır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s