Binfikir – ‘Yemekler Yarışıyor’ programı, ‘Özer Akademi’ ve dönerin imajımıza etkisi!

26.08.2011

Bu ayki yazımda sizlere 3 konudan kısaca bahsedeceğim. Jüri üyesi olduğum “Yemekler Yarışıyor” programı, restorancı yetiştirdiğimiz Özer Akademi ve dönerinimajımız üzerindeki etkisini kısaca ele almak istiyorum.İnşallah yurt dışında restorancılığın değeri anlaşılacaktır.

Her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz. ATV Avrupa için yemek programı yapıyoruz. Yemekler Yarışıyor” programında jürilik yapıyoruz. Habire başarılı şef olmaya çalışıyoruz. Ev hanımları ile aşçılar yarışıyorlar. Londra’da yapıyoruz programı. İnşallah Avrupa’dan da gelirler. Avrupa’dan da izliyorlar. İnşallah bu vesile ile “Yemekler Yarışıyor” proggramına katılırlar.

Programı iki yıldır Yasemin Bakan yapıyor. Çok da başarılı gidiyor. İnşallah Almanya’dan yarışmacılar gelir. Almanya’ya yönelik yaparız. Dolayısıyla bütün Avrupa’dan gelirler. Program yeni yemeklerin çıkmasına vesile oluyor. Yabancılar da katılıyorlar. Dolayısıyla yabancılar da seyrediyorlar. ısveç, Polonya ve Slovakya’dan da katılanlar var. İnşallah talep üzerine bütün Avrupa’da yayınlanacaktır. En çok da Almanya’da seyrediliyor. Bütün mailler Avrupa’dan geliyor.

Restorancılığı, Özer Akademi ile de anlatacağız. Üç ay deneme yaptık ve başarılı geçti. Dünya çapında geçerli olan diploma ile işadamı, girişimci yetiştiriyoruz. Şimdi de bir yıllık lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim vermek için Middlesex Üniversitesi ve Westminster Üniversitesi ile görüşme halindeyiz. Restorancı olmak isteyenlere bu işi öğretiyoruz. Türk yetkilileri ile bir araya gelindi ve Özer Akademi resmileşti. İnşallah çok güzel restorancılar yetiştireceğiz insanlık için. Sadece kebabçı olduğumuz sanılmayacak. Önceden konuştuğumuz yabancı arkadaslarımızın kebabçı denilince akıllarına Türkler geliyor. Maalesef bu da iyi bir çağrışım yapmıyor. Bütün gün sokak aralarında satılan kebap kaldığı zaman kokuyor, bozuluyor. Bizim bildiğimiz döner kebap öğle saati için yapılır ve biter. Bunun böyle olduğunu bilmiyor insanlar, bunu para için yapıyorlar. İnşallah devletimiz de destek olur ve dönerin iyi bir nimet olduğu anlaşılır. Ben bunu kendim başlattım.

Yurt dışındaki Türklerin intibası için çok önemli. Bu konuya el atacak meraklıları bekliyoruz. Sade vatandaşolarak ben hazırım. Benim gibi hazır olan vatandaşları da tanıyorum. İdeal, kaliteli yemek yapmak gerekiyor. 

26/08/2011, Hüseyin Özer, Binfikir Gazetesi Haziran 2011 sayısı köşe yazısı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s